Skip to main content

Pááni, už sú to dva mesiace od našej svadby. 26. októbra 2019, takmer presne na deň, odo dňa, čo som mu doma na posteli povedala áno, sme prežili jeden z najkrajších dní nášho vzťahu. Deň, na ktorý sme sa obaja veľmi dlho tešili.

Dva roky, rok, šesť mesiacov? Aká dlhá doba je tá správna na vystrojenie svadby? Každý potrebuje iný čas na to, aby si zariadil svadbu podľa seba. Nám stačilo pár dní.  Samozrejme, sú veci, ktoré je potrebné si zajednať dostatočne v predstihu. My sme necelý rok pred svadbou mali zarezervovanú miestnosť, fotografa a DJ. Šaty som začala riešiť v januári a všetko ostatné sme najprv nechávali na leto, myslela som, že štyri mesiace by mali stačiť na vyjasnenie si výzdoby, hostiny a iných detailov.

No nakoniec, niekto mieni a iné sa mení, a tak sme sa hostinou, výzdobou, kvetmi, darčekmi pre hostí začali zaoberať presne dva týždne pred svadbou. Zdá sa vám to krátky čas na naplánovanie svadby? Ja to dnes hodnotím ako to najlepšie riešenie. Svadbu sme naplánovali za pár dní a bez akéhokoľvek stresu. Nič nám nechýbalo a všetci boli spokojní.

Svadobný outfit

Oooo šaty, utkané z jahodovej peny! Presne tak spieva Marika Gombitová v muzikáli Neberte nám princeznú. Ja som sa v tých mojich tak cítila, akoby boli utkané z tej najjemnejšej peny.

Žiadna torta, nič obtiahnuté a s výstrihom. Niečo jednoduché, padavé a pohodlné. Predstavu svojich bielych šiat, hlavných i tých popolnočných, som mala viac menej od začiatku jasnú. A rozhodnutie či ich niekde kúpiť, požičať, alebo dať ušiť na mieru bolo tiež jednoznačné. Vždy som vedela, že šaty si dám ušiť na mieru niekomu, komu budem dôverovať a viem, že svoju prácu robí s vášňou. A takúto osobu som našla. Nie jednu, ale dokonca dve. Katku VargovúVeroniku Mihálikovú. Pôvodný plán bol taký, že Katka mi ušije hlavné a Veronika popolnočné šaty, ktoré následne moja mamina dotvorí kvetinovou výšivkou. V lete sa plány trošku zmenili a nakoniec boli moje jediné šaty kombináciou Katkinej a Veronikinej práce.

Top je výsledkom Katkinej precíznej a mravenčej práce. Na čistý tyl našila veľké množstvo čipkovaných kvietkov, lístkov a bodiek, ktoré mala dostupné vo svojom ateliéri ako zvyšky z iných svadobných šiat. Takto sme využili množstvo čipky, ktoré aspoň nemuselo zostať textilným odpadom. Sukňu zas na mieru vyrobila Veronika. Z nekonečných metrov kvalitnej bielej viskózy ušila nielen nádhernú, ale aj príjemnú a pohodlnú sukňu, ktorú som nechcela vyzliecť.

Nakoľko som svoj svadobný outfit začala riešiť desať mesiacov pred svadbou a aj napriek tomu, že som dúfala, že október bude krásny a slnečný, chcela som niečo na vrch, v prípade, žeby bolo chladno. Počasie nám nakoniec vyšlo nad očakávania a v neskorých večerných hodinách ma zohrievala ručne pletená bomberka od Pletky, ktorá celý svadbný komplet výborne doplnila.

A na záver, ako čerešnička na torte, mi nemohla chýbať ani svadobná dostrimka. Tú ušila moja mamina zo zvyškov látky, ktorá zostala zo sukne. Z jednej strany vyšila jemnú kvetinovú výšivku a z druhej strany použila čipku ešte zo svojich svadobných šiat.

Asi prvá vec, ktorú som si na svadbu kúpila a doniesla domov boli biele sandálky. Našla som ich niekedy v máji na Asose a keďže spĺňali všetky kritéria pre mňa dokonalých svadobných topánok – široký podpätok, na október ideálna uzavretá špica a ivory odtieň k šatám, neváhala som a hneď ich objednala. Trošku som sa bála či sadne veľkosť a budú pohodlné, ale nakoľko do svadby zostávalo veľa času, stále som mohla zohnať ďalšie. To však nebolo potrebné, pretože sadli ako Popoluške a o pohodlnosti svedčí to, že som v nich vydržala nielen celý svadobný deň, ale aj ten nasledujúci.

Vlasy a make-up

Korunky, sponky, kvety, krištále. V dnešnej dobe si nevesty vedia svoje účesy dozdobiť naozaj čímkoľvek. U mňa vyhral kvetinový venček od slovenskej značky Magaely, v ktorom dominoval eukalyptus s bledomodrými a bielymi kvietkami či bobuľkami. Účes som si vymyslela tak, aby venček, závoj a vlasy do seba pekne zapadli. Jednoduchý cop a do tváre natočené, padajúce pramienky vlasov som si ešte večer pred svadbou vyskúšala a ráno len ukázala kaderníčke ako si účes predstavujem.

Pri mejkape som stavila na prirodzenosť. Aj v bežné dni u mňa vyhráva a inak som si to nevedela predstaviť ani tentokrát. Všetky moje nenáročné požiadavky som zverila do rúk mojej dlhoročnej kozmetičke Kike a tá ich do bodky zachytila.
Čo sa týka nechtov, nie som zástancom umelých a nakoľko som so svojimi spokojná, stačilo sa o ne pred svadbou len starať, aby sa nezlomili. Farebne som si zvolila jemný púdrovo ružový lak, ktorý zas Janka docielila tak, že musela zmiešať dva laky, aby dostala požadovanú farbu. A ja len verím, že ho ešte niekedy použije.

S výnimkou topánok, bodkovaných pančušiek a spodného prádla, väčšinu môjho svadobného outfitu tvorili kúsky od šikovných slovenských dizajnérov a handmade tvorcov. Ušitie oblečenia na jeden z našich najkrajších dní som zverila do rúk tým, ktorí svoju prácu robia s vášňou.

A čo so šatami teraz? Určite mi nebudú v skrini niekoľko rokov tuchnúť. Na leto mi sukňu Veronika skráti, tak aby som ju mohla bežne nosiť. Čipkovaný top sa hodí nielen k svadobnej sukni, ale super vyzerá aj s rifľami a biele sandálky určite využijem k viacerým veciam a na rôzne príležitosti.

Výzdoba 

Neverte nikomu, že si výzdobu nezvládnete urobiť sama. Pokiaľ sa na to cítite a má vám kto pomôcť, určite choďte do toho.

Ja osobne som nechcela žiadnu zložitú a prečačkanú výzdobu, ale iba niečo jednoduché v štýle greenery. Dominovalo niekoľko druhov eukalyptu, krušpan zo záhrady, biele karafiáty a gypsomilka, ktoré sme naaranžovali do váz rôznych veľkostí. Doplnili sme to bielymi sviečkami a háčkovanými obrúskami, ktoré máme doma odložené ešte po prababke. Svetelnú stenu, ktorú sme mali za hlavným stolom sme oživili venčekmi vyrobenými z pedigu a krušpanu. Menovky sme vyrobili z bielej samoschnúcej hliny, tmavozeleného ľanu a dozdobili gypsomilkou. Na záver sme k nim položili darčeky pre hostí, ktorými boli roztomilé štipčekové miniatúrky nás dvoch od Nikol.

Candy bar

Ovocné torty, krémové či čokoládové zákusky, cheesecake, moravské koláče a dokonca aj slané pamlsky. Na našom candy bare nám nič nechýbalo a to sme si ho ,,vypiekli“ svojpomocne. Máme šikovné babky a kamarátky, ktoré nám s radosťou pomohli napiecť tie najlepšie sladké dobroty. Oslovili sme niekoľko maminých kamarátok, z ktorých každá upiekla plech, prípadne dva takého koláča, ktorý ona sama najradšej pečie. Nie je nič lepšie ako mať na svadbe poctivé domáce zákusky vyrobené z kvalitných surovín. Takže, ak sa vás niekto bude pýtať, s čím vám môže na svadbu pomôcť, dajte si upiecť koláčiky.

Svadobné torty nám urobila babka, ktorá už niekoľko rokov vypeká tie najlahodnejšie torty na rôzne príležitosti. Minimalistickú trojposchodovú tortu som si vybrala ja a tá malinká so srnkou a zajkom bola ako prekvapenie k našim menám. Veľmi zlatá je, čo poviete?

Na záver by som len dodala, že obaja sme si náš deň užili s najväčšou láskou, radosťou a celodenným úsmevom na perách. A že všetko dopadlo nad očakávania a lepšie ako sme si vysnívali.

Na svadbe sme mali oblečené:

Mimi:

Sukňa – Vivien Mihalish, Top – Katarína Vargová, Bombera – Pletka, Kabelka – Dostrim, Topánky – Asos, Venček – Magaela, Závoj – Katarína Vargová, Bodkované pančušky – Zlatena.sk

Marek:

Košeľa, sako, nohavice, motýlik, opasok – Kubenz, topánky – Wojas

O dych berúce zábery sa postaral náš skvelý Vlado Vojtela.

Majte krásny koniec roka 2019 a úspešný rok 2020.

Mimi a Marek 🙂