Skip to main content

Ahojte,

väčšina z vás už určite o Katke počula.
Je mladá, inšpiratívna, vždy usmiata žena, ktorá má neuveriteľné nápady, šikovné ruky a láskavý pohľad. Mňa Katka naučila veľa vecí. Zero waste, slow fashion alebo udržateľný spôsob života sú pojmy, ktoré som si síce uvedomovala, no až pri nej som pochopila ich skutočný význam.
Obe milujeme módu, baví nás šiť a aby toho nebolo málo, sme i učiteľky. A to je len zopár dôvodov prečo sme sa spoločne rozhodli, že vám vzájomne predstavíme jedna druhú. Neboli by sme to však my, keby nám to netrvalo dlhšie ako vznik vesmíru. Za každým, keď sme si chceli vyjsť na kávičku, okomentovať nové strihy či len tak klasicky poklábosiť, natiahne sa to z týždňa na mesiace. A tak aj náš spoločný šitý projekt, ktorý sme si vymysleli ešte v marci na Mini Módnom Markete, spúšťame až dnes. Ale veď ktosi múdry kedysi povedal, že na dobré sa čaká dlho. Žiaľ, obe sme tam vtedy boli, počuli ho a vzali si túto múdrosť (výhovorku) k srdcu.

Katka, kedy a prečo si začala blogovať?
Nuž, ani som si neuvedomila, že o pár dní bude mať môj blog 3 roky! Spustila som ho na svoje 23. narodeniny s víziou vrátiť čaro ručnej práce na výslnie. Keďže ma v tom čase veľmi bavilo háčkovanie, či vyšívanie, hľadala som priestor, kde by som sa mohla prezentovať. Založiť si blog mi prišiel ako skvelý nápad, kde si zároveň môžem vylievať srdce a niečo ľudí aj naučiť.
Okrem blogu, ktorý ťa pravidelne zamestnáva, máš aj prácu, prezraď akú. 
Som učiteľka v materskej škole, ktorá každý piatok vedie s deťmi Fridays for Future. Vyštudovala som ale špeciálnu pedagogiku, konkrétne surdopédiu a láska k nepočujúcim deťom vo mne zostane navždy. Učiť ma veľmi baví, avšak kreatívna tvorba je to, čo ma najviac napĺňa.
Kto ťa sleduje na IG, na blogu, FB vie, že žiješ udržateľným spôsobom života. Napriek tomu miluješ módu, ale vyhýbaš sa obchodným centrám a kašleš na trendy. Všetko, čo si oblečieš, napriek tomu vyzerá ako z módneho časopisu. Predstav nám bližšie svoju životnú filozofiu.
No, veď to je tá pointa! Že kašlem na trendy a idem si svoj ,,La Florita“ štýl. Ľudia sú už unavení z tých 5 eurových tričiek a neustálych nových trendov. Rýchla móda zabíja náš štýl, pretože s ňou nedokážeme držať krok. Mojím poslaním je zachraňovať nechcené, nenosené, či nenositeľné oblečenie. Upozorňujem na to, čo sa deje v módnom priemysle, ako by sme mali nakupovať uvedomelo a spomaliť v móde. Vo svete je obrovské množstvo textilného odpadu, ktoré sa ním stalo len preto, že my chceme dobre vyzerať. Neuvedomujeme si, koľko úsilia je len za vypestovaním bavlny, či utkaním látky. Nehovoriac o tom, koľko neohodnotenej ručnej práce sa za tým všetkým smutne skrýva.
Čo ťa viedlo k prešívaniu oblečnia, k udržateľnému spôsobu života?
K prešívaniu ma viedla túžba po originálnych kúskoch a vlastniť ešte viac oblečenia. V tom čase, keď som začínala, som bola veľmi materiálna a konzumná. Keď som však narazila na hnutie Fashion Revolution a začala sa zaujímať o pomalú módu, uvedomila som si, že ma módny priemysel celý čas len ovládal. Zminimalizovala som šatník, prestala nakupovať a snažila sa ukázať ľuďom, že pekne sa dá obliekať aj inak. Udržateľnosť ku mne prišla sama úplne prirodzene, tak ako som sa ja menila a vyvíjala.
Na ktorý prerobený kúsok si najviac hrdá?
Ťažko povedať, v každom mám kúsok seba 🙂 Milujem tvoriť z textilného odpadu a najviac sa teším, keď sa mi podarí zachrániť nejakú vec pred vyhodením.
Si spoluzakladateľkou projektu ekoistky. Predstav nám ho bližšie.
Ekoistky sú vízia dvoch žien, ktoré túžia žiť bezodpadový a udržateľný život. Je to platforma, kde sa spolu s Maťkou Levásovskou (Cimermanovou) snažíme inšpirovať ľudí ku krajšiemu, hodnotnejšiemu životu a budovať v nich lásku k prírode. Vzájomnou inšpiráciou teda prispievame k minimalizovaniu odpadu, k boju proti klimatickým zmenám, ochrane životného prostredia, či spoločne hľadáme udržateľné riešenia v našich každodenných životoch.

Ak ste sa dostali až sem, určite vašej pozornosti neunikli dostrimky, ktoré sú výsledkom spolupráce s Katkou. Po zhruba desiatke spoločných kávičiek sme spojili naše 4 šikovné ručičky a vznikla kolekcia, ktorá nesie názov po Katkinom blogu – La Florita. Jej dokonalé ručne robené krížikové výšivky sa stali nosným prvkom tejto mikro-limitky, ktorá bola až do dnes len  ozdobou môjho Dostrim štendra. Dostrimky z limitovanej kolekcie La Florita si môžete od TEEERAZ zakúpiť na našom webe Dostrim v sekcii tašky a crossbody alebo pod týmto článkom. Každá bola vyrobená iba v dvoch kusoch, takže kto prvý príde, ten skôr berie.

O nádherné fotografie sa postarala Maťka Cimermanová, ďakujeme.

Majte krásny deň

Mimi 🙂

Kolekcia La Florita