Skip to main content

Volajú ma Mimi

Moje meno je Mirka Zajacová, ale všetci, ktorí ma sledujete už dlhšie, ma poznáte pod prezývkou Mimi. Pochádzam z malého mestečka z okolia Žiliny,
z Kysuckého Nového Mesta.

Dnes bývam v Bratislave a aktuálne som študentkou filozofie a slovenského jazyka a literatúry na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde trávim pomerne veľa času. Nikdy som nepremýšľala nad tým, či by som chcela byť učiteľkou. Či sa ňou naozaj stanem, je v týchto chvíľach otázne, nakoľko ma momentálne zamestnáva a naozaj veľmi baví tvorba dostrimiek, ktorej venujem všetok svoj ,,voľný” čas.

Tak pekne od začiatku

Dostrim je značka ručne vyrábaných tašiek rôzneho druhu, ktoré volám dostrimky. Nájdete medzi nimi nákupné tašky, ktoré sú dizajnovo prispôsobené noseniu na bežné dni, veľké látkové kabelky, batohy, malé crossbody kabelky – dostrimky cez plece, kozmetické taštičky, peračníky. Všetky vznikajú v domácom prostredí či už priamo na Kysuciach alebo v Bratislave.

Vždy som obdivovala ručnú prácu nielen mojej maminy a babky, ale aj mnohých iných šikovných ľudí. Kreatívna dušička sa prejavila u mňa už na základnej škole, kedy som využívala látky najmä na skrášľovanie krabíc, ktoré by boli inak nevyužiteľné. No záľubu v šití som objavila úplnou náhodou. Nikdy by mi totiž nenapadlo, že šitie je niečo, čo môže byť pre mladého človeka zaujímavé a vypĺnať jeho voľný čas.

Prvá dostrimka vznikla skôr pod rukami mojej maminy a len s mojou pomocou, nakoľko ja som dovtedy poriadne ani netušila ako funguje šijací stroj.Vznikla tak moja obľúbená pruhovaná taška, ktorú som hrdo nosila. Postupne som sa začala stretávať s otázkami: ,,Odkiaľ máš tú tašku? Kde si ju kúpila? A ja takú chcem!” A práve vtedy mi napadlo, že by bolo zaujímavé vyrábať takéto tašky aj pre iných ľudí. Dlho to stálo len pri myšlienke. Až po dlhom presviedčaní môjho milého, som sa rozhodla naučiť poriadne šiť a pridala som prvé dostrimky na svoj súkromný profil. Postupne som založila facebookovu stránku a dlho som šírila svoju tvorbu len prostredníctvom sociálnych sietí. Dnes si celú ponuku môžete pozrieť na oficiálnej stránke Dostrim.

Celkový dizajn dostrimiek sa od ich začiatku neustále vyvíja

Celkový dizajn dostrimiek sa od ich začiatku neustále vyvíja. Na začiatku som sa venovala len pruhovaným a bodkovaným vzorom. Postupne som však prešla k ľudovým motívom a najnovšie sa venujeme tvorbe ručných výšiviek, ktorými dopĺňame dostrimky. Píšem v množnom čísle, pretože najmä s výšivkami mi pomáha pár šikovných žien. Mamina, babka a ich dve kamaráky – Renátka a Hanka, ktoré sú nesmierne šikovné.

Pod rukami mojej maminy Zuzky vznikajú krásne a originálne krížikové i plné výšivky, háčkované krajky a kvety, ktorých dizajn si vymýšľa sama. Okrem tvorby týchto jedinečností má na starosti výrobu malých dostrimiek cez plece. Moja babka Editka a šikovnice Hanka a Renátka vyrábajú krížikové výšivky. Som nesmierne vďačná, že ich záľubu z mladosti sme oživili a aj vďaka nim, Vám môžem pravidelne prinášať originálne vyšívané dostrimky. A nakoniec som tu ja, Mimi. Mám pod palcom všetko. Šijem pre Vás dostrimky – tašky, batohy, kozmetické taštičky, peračníky. Vyšívam plné výšivky, mená a nápisy na želanie. Komunikujem s Vami, či už prostredníctvom mailu, na facebooku alebo na instagrame. Starostlivo balím dostrimky do žltých balíčkov, s ktorými chodím pravidelne na poštu, odkiaľ už potom cestujú k Vám. Starám sa o fotografie na stránke a sociálnych sieťach. Väčšinu fotiek si fotím sama, alebo moje nápady musí zrelizovať mamina či môj priateľ Marek. Tak isto tu nájdete aj fotky od šikovných slovenských fotografov. A verte, niekedy ja naozaj veľmi ťažké všetkým vysvetliť moju predstavu, ako má tá dostrimka na fotke vyzerať.

Súčasťou každej objednávky je lístoček, na ktorom je napísané, kto Vašu dostrimku vyrobil, prípadne kto sa podieľal na výšivke. Tak budete vždy vedieť, kto stojí za tým, čo ste si práve kúpili.

Majte pekný deň
Mimi 🙂