Skip to main content

Dlho som uvažovala nad formuláciou tohto nadpisu. Chcela som vyjadriť milión emócií, ktoré sa vo mne zbierali, nakopili a nakoniec (ako to už býva) explodovali pridaním poslednej kvapky.

Pred pár dňami som len nechápavo skrolovala instagram a zamýšľala sa nad slovenskými tvorcami. Donútili ma k tomu dve zistenia. Jednak to, že mi od vás začali chodiť fotky s ,,dostrimkou” a pritom sa o dostrimku vôbec nejednalo. Čo ma však najviac zaskočilo bol fakt, že som sa čoraz častejšie začala stretávať s predajcami, ktorí vo svojom portfóliu ponúkali výrobky mnou vymyslených dizajnov. Vážne..?

Už približne po roku tvorby som narazila na takýchto pseudokreatívcov, ale v poslednej dobe akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Samozrejme nikomu nezazlievam, že sa začali zaujímať o handmade svet a chcú do neho patriť. Práve naopak, teším sa, že na Slovensku máme šikovných ľudí, ktorí radi vyrábajú a posúvajú tak slovenskú tvorbu vyššie. Sama sledujem a komunikujem s obrovským množstvom výrobcov, ktorí sa svojou prácou výrazne líšia od ostatných, a viem, že mnohých z nich tiež neraz potrápilo toto chabé kopírovanie. Žiaľ nedeje sa to len v šití, ale tiež v ilustrovaní, šperkoch či kozmetike, dokonca (čo už je podľa mňa fakt silné kafé) kradnú sa aj logá a slogany na mieru. Preto nás všetkých mrzí, že sa medzi nami objavujú aj takí, ktorí v sebe našli to pravé ,,kreatívne” JA (kreatívne s milióóón úvodzovkami).

Kopírovanie je vraj ten najväčší kompliment

Dámy a páni, presne tak. Na Slovensku máme čoraz viac výrobcov, ktorých kreativita sa zakladá len na kopírovaní tvorby iných. Nikdy nepochopím, prečo toto ľudia robia. Prečo svoju zručnosť a šikovnosť dehonestujú tým, že sa snažia niekomu priblížiť a vyrovnať (tvorbou samozrejme :-)). Jasné, je oveľa jednoduchšie obkukať cudzí dizajn, hodiť si nižšie ceny a tváriť sa, aká som ja šikovnica. Ale čo tak nájsť si svoj vlastný štýl..? Vymyslieť si niečo, čo bude charakterizovať len vás, vašu tvorbu a niečo, čím sa jednoznačne odlíšite od ostatných. Garantujem vám, ak to niekedy skúsite a budete svojou tvrbou vytŕčať a nie sa len podobať, budete sa cítiť oveľa lepšie. A ako benefit, určite získate aj úctu a verných fanúšikov, ktorí si budú vašu prácu vážiť. A potom, keď začne kopírovať niekto vás, pochopíte, o čom tu celý čas píšem. Bude vám ľúto, že ste tá, ktorá tvorí úprimne a srdcom a niekto príde a bez námahy ukradne nápad, ktorý je len a len váš.

Chcem byť iná

Nikdy som nepovedala, že nákupné tašky a batohy s lanom sú výmyslom z mojej dielne, to určite nie. Od úplnych začiatkov značky Dostrim sa chcem svojou tvorbou odlíšiť. Keďže som nikde ako “vzoromaniak” nevedela nájsť páskované a bodkované tašky a doplnky, rozhodla som sa vyplniť túto medzeru a skúsiť ich vyrábať sama. Začalo to ako hobby práve pásikmi, bodkami a srdiečkami.

Výber tejto trojky bol z mojej strany absolútne jednoznačný. Jendnoducho, zbožňujem tieto vzory a nikto s nimi dovtedy poriadne nepracoval. Našla som si teda smer, ktorý ma vystihuje a vychádza z môjho vnútra. Postupne som pridávala výšivky a folklórne motívy. Neustále rozširujem portfólio. Všetky dizajny si vymýšľam sama alebo ich konzultujem s mojim rodinným tímom. Sledujem aktuálne trendy, inšpirujem sa ľuďmi v uliciach, blogermi, módou či dokonca prírodou. Každý jeden kus je výsledkom tvorivej, mravčej a časovo náročnej práce, za ktorou si stojím.

Prosím, nepochopte ma zle, v týchto slovách nejde o žiadnu sebaľútosť, ale skôr ukázať vám, našim zákazníkom, ako to vo svete handmade chodí. Možno si tak aj vy začnete všímať rozdiely medzi orignálnou tvorbou a prácou, ktorá sa snaží len napodobňovať.

Ja verím, že sa v týchto slovách našli všetky dievčatá, ktoré kopírujú nielen dostrimky, ale aj kohokoľvek iného. A že si z toho niečo zoberiete, pretože tento článok bol venovaný aj vám.

No a vy mi určite dajte vedieť, aký máte názor na takýchto ľudí.

Majte sa krásne

Mimi 🙂