Skip to main content

Čo je to Fashion Revolution?

FASHION REVOLUTION je medzinárodné hnutie, ktoré vzniklo v Londýne v reakcii na pád bangladéšskej odevnej továrne Rhana Plaza, 24. apríla 2013. Budova sa zrútila v dôsledku ignorácie narušenej statiky. Robotníci boli pod hrozbou straty mesačnej výplaty nútení vrátiť sa späť do práce. Zahynulo tu približne 1130 ľudí a zranených bolo viac ako 2500 pracovníkov odevného priemyslu, ktorí pracovali v neľudských podmienkach. Tento deň je označovaný ako jeden z najtragickejších dní v dejinách módneho priemyslu.

Cieľom Fashion Revolution je zvýšiť povedomie o najzávažnejších problémoch v módnom priemysle, podporovať snahu o pozitívnu zmenu a vyzdvihovať tých, ktorí sa snažia vytvoriť bezpečnejšiu, čistejšiu a spravodlivejšiu budúcnosť módy. Bojuje za zodpovedný, uvedomelý a udržateľný módny priemysel.

Mnohí z vás ste o tejto kampani už určite počuli a niektorí sa ju snažíte premietnuť do svojho života. V dnešnej dobe je veľmi dôležité upozorňovať na to, aký dopad má módny priemysel na nás, a že slovo udržateľný má v tomto prípade obrovský význam. Len na Slovensku sa vyhodí každých 10 minút približne 460 kg oblečenia. Lacné a nekvalitné oblečenie na nás kričí z každej strany a je úplne v poriadku zamýšľať sa nad tým, odkiaľ pochádza a kto vyrobil to, čo práve nosíme.

Každý jeden z vás sa môže zapojiť do módnej revolúcie, ktorá je tu už po piaty krát. Čo všetko môžete urobiť, aby ste ju podporili?

  • Pýtajte sa, kto vyrobil vaše oblečenie. Odfoťte sa s oblečením naruby, aby bolo vidieť visačku a pripojte hastag #whomademyclothes.
  • Zdieľajte so svetom príbeh o vás a vašom kúsku zo šatníka, ktorý milujete, nosíte neustále a vidíte to s ním na celý život. Nezabudnite pridať hastag #milovanykusok. Vyzvite k tomu aj ďalších priateľov, aby ste prispeli k peknej reťazovke.
  • Navštívte eventy, ktoré sa konajú po celom Slovensku.
  • Hľadajte alternatívy.

Dostrim súčasťou revolúcie

V júni to budú už tri roky, čo šijem tašky, ktoré môžete nosiť k bežným outfitom alebo si v nich odniesť svoj ťažký nákup. Mňa už s inou taškou ako s dostrimkou nestretnete. V šití stále nie som majster, ale nikto učený ešte z neba nespadol, a žiaľ ani ja nie som výnimka. Okrem dostrimiek mám v skrini sukne, ktoré som si ušila sama, ale aj staré veci (najmä po mamine), ktoré som si zvládla upraviť. Z jej košeľových šiat mám dnes krátku vestičku, zo sexi letných šiat obtiahnutý top k akejkoľvek sukni. Na zimu som zásobená svetrami, ktoré si kedysi ona sama uštrikovala. V šatníku mám čoraz viac originálnych kúskov, vďaka ktorým si vážim čas a prácu ľudí. Oblečenie, ktoré nenosím, dnes už nevyhadzujem. Sú veci, ktoré odložím do krabice, pretože viem, že ich chvíľa ešte príde a ja ich s veľkou radosťou budem opäť nosiť. Niektoré zas upravím, prerobím či rozstrihám kvôli materiálu. A iné posuniem ďalej, darujem, prípadne vymením.

Som typická žena, ktorá zbožňuje pekné a moderné oblečenie. Stále navštevujem aj fast fashion obchody (nebudem klamať), ale oveľa viac sa snažím podporovať lokálnych predajcov. Ich veci sú kvalitné a originálne, dokonca viem, kto ich vyrobil a viac-menej aj za akých podmienok. Nemusíte sa báť, že na ulici stretnete ďalších 10 dievčat v rovnakom tričku. Na Slovensku i v ČR máme šikovných ľudí, ktorí svojou tvorbou či nápadom vynikajú. Určite by ste ich mali spoznať: Vivien Mihalish, Severanka, Cila, Bagbet, Petra Weingart, Folková, RIVICA, Abraka, Nosene, ReparadaLull Loungewear

Môj #milovanykusok?

Páči sa vám krásna madeirova blúzka, ktorú mám na titulnej fotke? Tak tá je práve od šikovnej Veroniky, ktorá šije krásne, nežné, ženské oblečenie s vôňou kvetov, jemnosťou víl a noblesou princezien. Je to jeden z mojich obľúbených kúsokov, ktorý mi bol pravdepodobne súdený. Zamilovala som sa do nej hneď, ako ju Veronika pridala na Instagram. Lenže vtedy to vyzeralo tak, že blúzka je už fuč a potešenie prináša inej majiteľke. Pár dní na to, sme sa s Veronikou stretli na istom handmade trhu, kde sme predávali svoje jedinečné kúsky. A neuveríte! Tá blúzka tam bola! Nemusela som si ju ani vyskúšať a vedela som, že mi bude sedieť. A tak aj bolo. Dnes mi robí radosť a vyniká zo všetkých vecí, ktoré v skrini mám.

Okrem tejto romantickej košielky nedám dopustiť na sukňu, ktorú som si ušila. Po taškách to bola prvá vec, ktorú som sa rozhodla vyrobiť. Pracovala som na nej asi 2 dni. Od rána do večera, aby vyzerala ako od profesionála. Počas letných dní by som ju vedela nosiť každý deň. Je vzdušná, ženská a má nádhernú bledomodrú farbu.

A medzi obľúbenými kúskami nesmie chýbať dostrimka. Ktorákoľvek. Všetky milujem. Aj tie, ktoré vyrábam pre vás.

Čo ty a tvoj obľúbený kúsok?

A o tom, kto všetko tvorí Dostrim si môžete prečítať tu — Kto vyrába Dostrimky?

Majte krásny deň

Mimi 🙂